Jak to celé přežít a nezbláznit se (47)

Vítej mezi onkologické pacienty!

Tak teď už víte, kam se posunou další příběhy. Z fakultní nemocnice jsme se přemístila do Masarykova onkologického ústavu. Do místa, kam nikdo z nás nechce. Už i na mě čekala ta léčebná spirála, do které všichni nevyhnutelně naskočí. To bych ale nebyla já, kdybych si nezačala zjišťovat, jak to všechno vlastně probíhá. Je vám jasně, že jsem si už po tom všem nenechala jen tak něco nařídit. Tak čtěte dál a dozvíte se, o čem všem můžou lidi před třicítkou přemýšlet.

Vylezly jsme s mámou konečně z ordinace, slzy mi pořád tekly a můj obličej vypadal jako velkej, červenej, nafouklej balón. Mám pocit, že když dostanete takovou pecku od života, že i ten největší silák a drsňák se v této chvíli začne hroutit a říkat si: „Sakra,co teď?“.

Nejradši bych sedla do auta a jela domů, ale bohužel lednička prázdná, tak jsme s mamkou šly ještě nakoupit do supermarketu naproti nemocnici. Doufala jsem, že nikoho známého nepotkám a neuvidí mě v takhle příšerném stavu. Jak to už bývá, samozřejmě jsem potkala. Zezadu se najednou začalo ozývat: “Ahoj Denčo, odkud jdete?”. Byla to moje kamarádka Lucka. Když viděla opuchlý obličej, bylo jí jasné, odkud jdu, a že asi nenesu ty nejlepší zprávy.

Šly jsme na kafe a já jí s brekem povyprávěla, co se stalo. Snažila se mě společně s mamkou uklidnit, že to ještě není jisté s tou chemoškou, a ať nemaluji čerta na zeď a počkám, co řeknou na “Žluťáku” (pro ty, kteří neví co je Žluťák – jedná se o onkologickou nemocnici na Žlutém kopci v Brně).

Trošku jsem se uklidnila, ale stejně jsem z toho neměla dobrý pocit. Pak jsme se vydaly s mámou na nákup a koho jsme nepotkaly? Pana profesora, zdravila jsem ho sice pěkně opuchlá a ubrečená, ale pořád jsem tajně doufala, že mi řekne něco pozitivního, ale bohužel: “Dobrý den Deniso, mrzí mě ty výsledky, ale ta léčba už jde dopředu a ta chemoterapie začíná mít dobré výsledky.”. Slovo chemoterapie bylo pro mě, jako kdyby mě někdo zarazil nůž do zad. Zase jsem se rozbrečela a jen ze sebe dostala: “Chemoterapií neee!”. Připadala jsem si jako malé ubrečené děcko.

Přijela jsem domů a jak jsem nikdy předtím nehledala žádné příběhy a informace o svém nádoru, tak teď jsem začala zoufale googlovat o chemoterapii a příbězích různých pacientů. Bohužel, na tohle téma nenajdete na internetu nikdy nic moc pozitivního. Většinou jsou to buď příběhy se špatným koncem, jak chemoterapie zničila člověka a jak pomalu a v bolesti umíral, nebo rozbory této chemie jaký je to zabiják. Ano, musím říct, některým lidem pomohla a vyléčila jejich nemoc, ale trošku při tom zhuntovala jejich tělo. Někoho pouze zničila a nevyléčila.

Co jsem ještě našla, tak příběh jedné starší paní, která skončila na Žluťáku jako pacientka s rakovinou v játrech. Založila si webovky, začala o své nemoci a léčbě psát a taky tam přidávala nějaké recepty. Nemůžu říct, že zrovna úplně zdravé, paní byla asi dost gurmán, ale obdivovala jsem ji za to, jak popisovala svoji nemoc a průběh léčby. Chtěla jsem jí napsat a poděkovat za to, že to bere tak “sportovně” a že je silná žena a dává energii těm, kteří jsou ve stejné nebo podobné životní situaci. Bohužel, nakonec jsem se dočetla, že skončila po několikátém chemu už jen na lůžku v nemocnici. A tím skončil nejen její příběh, ale zřejmě i život…

A le čekal na mě další těžký úkol. Zavolat mému drahému francouzi své výsledky a navrhnout mu, ať už se na mě opravdu vykašle, protože tohle bude na dlouho a nemá cenu na mě čekat. Tak jsem vytočila skype a za chvíli viděla ten milý dětský obličej s úsměvem, co mi říká: Ca va mon amour? (Máš se, lásko?). Viděl, že můj úsměv rychle odešel a přišly zase slzy. O svých výsledcích jsem mu psala přes den a ta představa loučení pro mě byla neskutečně těžká. Nicméně jsem mu začala vysvětlovat, že tohle je nereálný, a ať si vyberu jakoukoliv léčbu, bude to běh na dlouhou trať. Že bude lepší to ukončit a zapomenout na mě a neztrácet čas a nejlepší léta. Zamračil se a zase zopakoval, že je to nemožný a že se mnou chce být v dobrém i zlém a zakončil to mojí oblíbenou francouzskou hláškou: “Je suis fou de toi!”. (Jsem do tebe blázen).

Usmála jsem se a říkala si: “Nevím, jestli do mě, ale blázen jsi teda pořádnej.”.

Zase jsem si vzpomněla na kamarádku, se kterou máme stejný zdravotní problém i podobný příběh. Kdyby jsme byly ve školce řekne mi: „Ty se opičíš!“. Stejný problém, stejný nádor, stejný operatér a stejný konec na Žluťáku. Mrazilo mě celé tělo, protože jsem věděla, že ona chodila na radioterapii a brala k tomu chemoterapii. Nenapadlo mě nic lepšího, než jí zavolat a na všechno se zeptat. Tak jsem jí všechno odvyprávěla, jak to se mnou dopadlo, a že jdu v jejích šlépějích a jestli mi může povykládat, co mě čeká. “Tak vítej mezi onkologické pacienty!”. Tahle hláška vás v 28 letech opravdu nepotěší. Pokračovala: “Co bych ti tak řekla, radio je v pohodě, to si jen odležíš, no a ta chemoška, ze začátku je to těžký, budeš mít pořád kýbl u sebe a zvracet a zvracet, než si tělo na ten jed zvykne, mně to třeba na měsíc úplně vysadili, protože jsem měla strašně špatnou krev. No a jestli chceš mít někdy děti, tak doporučuji nechat si odebrat vajíčka a zamrazit, můžeš být pak už neplodná.”.

Tento rozhovor mi zase stačil na to, abych se pořádně rozeřvala. Aha, děti a budoucnost, na to jsem předtím moc nemyslela, ale kamarádka mě nakopla o tom začít přemýšlet. A začalo takové to CO KDYŽ a plno otázek. Co když mě vyléčí a budu chtít děti a nepůjde otěhotnět? Co když ty hormony budou pro nádor výživou? Mám riskovat svůj život odběrem vajíček? Co když porodím zdravé dítě a pak se mi rakovina vrátí zpátky? Co když budu mít děti a zemřu jako mladá matka, kdo se o ně bude starat? Jeden velký otazník a odpovědi v nedohlednu.

Probírala jsem to s mamkou a ta mi řekla, že je to moje rozhodnutí, ale moc se k tomu nepřikláněla: “Mysli teď na sebe, ne na děti!”. No jo, to se vám řekne, když vám táhne na třicet a říkáte si, teď je nechceš, ale co za pár let? Budeš mít radši psy a kočky v baráku? Mozek byl zaměstnaný na 100% a myšlenky lítaly sem a tam. No nic, uvidíme, co mi řeknou zítra na Žluťáku, a pak se rozhodnu…

Sdílet článek:

7 komentářů

Napsat komentář
  1. Ahoj Denisko,
    Jsem tu nová, narazila jsem na tvůj blog náhodou přes FB asi minulý týden.
    Nevzdávej to, moc ti fandím.
    (A co se týče těch dětí.. Když si teď představíš, že bys byla zdravá, chtěla bys mít děti? Jestli jo, asi bych si ty vajíčka zmrazit nechala, třeba pak otěhotníš přirozeně a ani je nevyužiješ, ale nebudeš litovat, žes to neudělala. Ale to se mi lehko řekne, já vim.) Každopádně děti-neděti, hlavně ať se léčba zdaří! Zdravím z Francie a posílám jedno velký "MERDE!" Pro štěstí. Jana

  2. Denisko, díky za to, že jste a za to, co pro jiné děláte!
    My si tím (myslím, že nikdy to není doslova "tím") prošli před cca 28 lety. Bylo to hodně těžké (každý z onkologických pacientů to má ku*va těžké)!
    Nebyl internet, nevěděla jsem nic, do toho zoufalá tchýně (jak moc ji dneska chápu, když synovi je dnes jen o čtyři roky víc…)
    Měla/měli jsme na tehdejší dobu opravdu štěstí. Ošetřující lékař mého muže byl můj bývalý spolužák ze ZŠ. Díky němu jsem se totálně nepo…., protože když jsem jela na první návštěvu, nebyla jsem schopná doběhnout na autobus pět metrů…
    Tenhle příběh měl dobrý konec,i kddyž už dávno spolu nejsme.
    Kéž spousta nebo raději všechny příběhy dopadnou tak dobře, jako ten náš.
    Hodně síly, pozitivního myšlení a energie a tak vůbec…

  3. Moc vám děkuji za vaši podporu, uvidíme co bude zítra na magnetu 😀

  4. Denďo, jsem napjatá. Tfuj, tfuj, tfuj, ať to dopadne dobře!!!
    PROSÍM!!!
    Drž se! (já chvíli vykám, chvíli tykám, ale mám syna, který měl minulý týden třicet a jsme na tedlenctěch internetech a v té naší multikulti firmě si tykáme, tak snad nevadí. Vždyť to je fakt debata o …… /drama u bramboráku, došly brambory!)
    Myslím na tebe holka a moc prosím, ať jsi poslem dobrých zpráv <3

  5. Ahoj Denisko, snad nevadi, ze Ti tykam..
    ale jsme stejne stare/mlade, tak mi to prijde lepsi 😉 minuly tyden jsem objevila tvuj blog. Zhltla jsem ho jednim dechem.
    Dozvedet se, ze jsou z nas onkopacosi…je to dooost drsna facka od zivota. Ja si to vyslechla pred 2 lety. To mi bylo 26. Diagnozu jsem mela uplne jinou ale co mame spolecne, tak ze jsem taky "holka ze Zlutaku". Jedine co muzu na MOU rict, tak ze je to snad to nejlepsi misto,kde se muzeme lecit. Hlavne tam mam pocit, ze na to nejsem sama a ze mi nekdo chce pomoct!

    Ja si vajicka zamrazit nenechala, tehdy jsem byla ve stavu,ze jsem se chtela te mrchy co nejdriv zbavit a nesnesla jsem,aby se ve me rozlezala dal. Urcite Te poslou na konzultaci na nejakou kliniku,co se timto zabyva a na zaklade veskerych informaci co dostanes,se Ti pak bude rozhodovat lepe. 😉
    Moc Ti drzim palce, jsi velka bojovnice! Mas skvely pristup a uz to je velka cast uspechu!! :-* Pavlina

  6. Ahoj Pavlínko, děkuji za zprávu. Já učinila, ale trošku jiné rozhodnutí, dnes už je to rok a půl a funguji. Já se Žluťáku s jejich chemotrapii nepodrobila, ale změnila svůj životní styl a jídlo. Proto o tom taky píšu.

    Jsem ráda, že tobě pomohli a držím moc palečky. Měj se hezky a užívej života Denisa

  7. Jeee,samozrejme chapu,proc pises tento blog a moc obdivuji Tvou odvahu pustit se do toho po svem! Spatne jsem se vyjadrila a hlavne moc zbrkle…casto se mi ted stava,ze si ma hlava usmysli neco po svem a ja to beru jako hotovou vec. Omlouvam se tedy,za to,jak jsem se spatne "vymnoukla". Zase jsem jednou neco nedomyslela. Kazdopadne tfuj,tfuj na kontrolach!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

O mně

Ahoj, jmenuji se Denisa…

… a tohle je můj blog hlavně o zdravém vaření. Před časem jsem se totiž rozhodla začít líp jíst a měnit svůj život, kvůli Evženovi. Tak říkám nádoru, co mám v hlavě a tvářil se ze začátku docela nevinně.

Můj příběh

Facebook

Odebírejte články

Už vám neunikne žádný nový článek nebo recept.