Francouzské Ratatouille

Ratatouille je tradiční francouzský zeleninový pokrm. Čech by řekl lečo bez klobásy a vajíčka, ale tato dobrota se ve Francii podává buď jako hlavní jídlo s bagetou nebo příloha k masu. K základním ingrediencím patří rajčata, česnek, cibule, cukety, lilek, paprika a z koření tymián a rozmarýn. Existuje několik možností přípravy, ale mě se osvědčila tato, kterou jsem se naučila ve Francií. Ratatouille používám všestranně nejen jako přílohu k masu, je skvělý i k těstovinám s parmazánem, do rizota, s kuskusem a u mě teď vyhrává na plné čáře s quinoou.  Je to jedno z mých nejoblíbenějších jídel a jako vegetarián si ho vařím velmi často. A protože spolupracuji s obchodním řetězcem Billa vybrala jsem pro vás kvalitní zeleninu Bon via.

 

Recept používám pořád stejný na všechny možné způsoby, jen k těstovinám zeleninu trošku více podliji vodou ať je více šťávy. Když těstoviny, tak tu zdravější verzi bez klasické mouky a cukru, které seženete v bio regálu Billa. Určitě vyzkoušejte,  je to skvělý, lehký jídlo, který si zamilujete v každé podobě. Uvidíte, že budete mít velký úspěch, když ho naservírujete přátelům třeba k masu a nebo jako přílohu.

 

Suroviny

1 větší lilek (Billa – Bon via)

2 středně velké cukety (Billa – Bon via)

4 šalotky (Billa – Bon via)

250g cherry rajčata (Billa – Bon via)

2 červené papriky (Billa – Bon via)

1 plechovku loupaných rajčat na kousky

3 stroužky česneku

200 g quinoa

olivový olej

rozmarýn, tymián

pepř, sůl

olivový olej

 

Postup přípravy:

  1. Nakrájejte lilek, cibule a rajčata na kostičky, papriky na kratší proužky, tři stroužky česneku na jemné plátky. Cukety rozkrojte podél a nakrájejte na půl centimetrové kousky.
  2. Ve středním hrnci (nejlépe litinovém) rozpalte olivový olej, na něm nechte dozlatova opéci nejprve lilek, pak i papriky, rajčata, cibuli a nakonec česnek a cuketu.
  3. Zalijte rajčaty z plechovky (včetně šťávy), promíchejte a duste pod pokličkou půl hodiny.
  4. Quinoi propláchněte ve vodě a vařte do změknutí.
  5. Až bude zelenina pěkně měkká a pustí šťávu, odstavíme z vařiče, posolíme a opepříme. Přidejte dvě lžíce studeného olivového oleje, tymián, rozmarýn a podávejte.
Sdílet článek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

O mně

Ahoj, jmenuji se Denisa…

… a tohle je můj blog hlavně o zdravém vaření. Před časem jsem se totiž rozhodla začít líp jíst a měnit svůj život, kvůli Evženovi. Tak říkám nádoru, co mám v hlavě a tvářil se ze začátku docela nevinně.

Můj příběh

Facebook

Odebírejte články

Už vám neunikne žádný nový článek nebo recept.